septembrie 11, 2025

Senatorul Cătălin Silegeanu și-a prezentat raportul de activitate: „Nu am venit să irosesc bani publici”

Oplus_131072

Senatorul AUR Cătălin Silegeanu și-a făcut public raportul de activitate parlamentară, precizând că a intrat în legislativ fără funcții anterioare și fără susținerea unor rețele politice, ci „ca antreprenor care a ridicat de la zero o companie profitabilă și respectată”.

Potrivit documentului, în perioada de mandat de până acum, senatorul a avut 9 declarații politice în plenul Senatului, în care a abordat teme precum lipsa locurilor de muncă în județ, infrastructura rutieră deficitară, sprijinul pentru producătorii locali și necesitatea reindustrializării României. De asemenea, a adresat 7 întrebări oficiale Guvernului despre noi fabrici, piețe volante, industrii și mai ales fiscalitate corectă.

Senatorul AUR a depus 13 inițiative legislative, cu accent pe educație, sănătate, protecția animalelor, sprijinirea apicultorilor și reglementarea pieței energiei. Totodată, el a transmis peste 50 de adrese către instituții locale, județene și naționale, pe teme ce privesc alimentarea cu apă, canalizarea, spitalele, școlile, drumurile sau transportul public.

Raportul include și zeci de proiecte și amendamente pentru comunele din județul Botoșani, vizând asfaltarea drumurilor, modernizarea școlilor, construirea de centre medicale, locuințe pentru tineri și specialiști, iluminat public modern și centre de colectare a deșeurilor.

„Nu sunt simple rânduri pe o hârtie. Sunt pași făcuți pentru ca Botoșaniul să iasă din statistica rușinoasă a ultimului loc din Moldova și din România. Eu nu am venit aici pentru privilegii sau pentru afaceri mascate în spatele unor legi. Spre deosebire de mulți alții, nu am nevoie să trăiesc din politică. Nu am venit să irosesc bani publici”, a declarat Silegeanu.

Parlamentarul afirmă că își publică raportul „nu pentru aplauze, ci pentru că așa este firesc”.

„Nu vreau să fiu senatorul de care oamenii aud doar din patru în patru ani. Ușa mea rămâne deschisă, telefonul sună și răspund, ascult critici și sugestii. Știu prea bine că botoșănenii au fost trădați de partide care au trimis la București chiulangii sau oameni preocupați doar de propriile interese. Eu refuz să fac parte din acea tradiție”, a adăugat senatorul AUR.