Astăzi, prin Hotărâre de Guvern, s-a stabilit că data de 7 decembrie să aibă loc alegeri locale parțiale pentru comuna Mihai Eminescu din județul Botoșani, la fel ca în alte localități din țară, precum și în capitală.
Guvernul a aprobat și Hotărârea privind calendarul acțiunilor din perioada electorală, care stabilește termenele pentru desfășurarea tuturor etapelor necesare:
- 2 noiembrie 2025 – începutul perioadei electorale (intrarea în vigoare a HG-ului);
- 11 noiembrie 2025 – începerea depunerii candidaturilor pentru funcția de primar;
- 17 noiembrie 2025 – termenul-limită pentru depunerea candidaturilor;
- 22 noiembrie 2025 – debutul campaniei electorale;
- 2 decembrie 2025 – tipărirea buletinelor de vot;
- 6 decembrie 2025, ora 7.00 – încheierea campaniei;
- 7 decembrie 2025 – ziua votului (07.00 – 21.00).

Copiilor noştri li se pregăteşte, inconştient, o lume de joben ciuruit, din care niciodată nu iese iepuraşul. Doar panglicile politicilor sociale roase de moliile cu ştaif din ultimele decenii.
Suntem oropsiţi, suntem disperaţi, manipulaţi până acolo încât ne bucurăm să fim masa de manevră a unora şi să susţinem că aşa e normal.
Acum îl înţeleg pe Cioran, dar îl înţeleg mai bine şi pe Preda.
Şi mă gândesc iar, cu groază, la copilul meu.
Cel puţin eu nu îmi doresc să ştiu că micuţul meu va fi singur, cu sufletul desculţ, prin jungla mileniului III !
https://curierulsatelor.ro/wp/2019/10/16/cu-sufletul-descult-prin-jungla-mileniului-iii-editorial/


More Stories
Fost deputat implicat direct în dezvoltare orașului Flămânzi. Gazul rezolvat 50%
Ample acțiuni de salvare la Roma: explozie, incendiu, accident chimic
Comuna unde ACASĂ se construiește în fiecare zi