Miercuri, în cadrul ședinței Senatului României, Doina Federovici a solicitat Ministrului Mediului clarificări cu privire la lucrările promise pentru evitarea inundațiilor în cinci comune din județul Botoșani.
”Al doilea an consecutiv în care Miletinul și Horoghiuca ies din matcă și inundă gospodării și terenuri agricole. Al doilea an consecutiv în care oamenii din Oneaga, Coșula, Copălău, Flămânzi și Prăjeni trăiesc cu teama că își pot pierde agoniseala de o viață. Promisiunile Ministerului Mediului privind realizarea acumulărilor nepermanente pe cele două cursuri de apă au rămas, până acum, doar promisiuni. Nu este normal ca, după ani de studii, documentații și proceduri, comunități întregi să rămână expuse acelorași riscuri. De la tribuna Senatului, am cerut ministrului USR Diana Buzoianu explicații și termene clare. Oamenii nu mai au nevoie de răspunsuri contradictorii și de proiecte ținute în sertare. Au nevoie de lucrări, de protecție și de siguranță, nu de spectacol politic pe televiziuni și rețelele de socializare. Nu putem aștepta o nouă tragedie, precum cea din iunie 2010, când râul Buhai a luat șapte vieți și a devastat municipiul Dorohoi! Nu trebuie să lăsăm Miletinul să scrie aceeași poveste!”, a susținut Doina Federovici, senator.

Copiilor noştri li se pregăteşte, inconştient, o lume de joben ciuruit, din care niciodată nu iese iepuraşul. Doar panglicile politicilor sociale roase de moliile cu ştaif din ultimele decenii.
Suntem oropsiţi, suntem disperaţi, manipulaţi până acolo încât ne bucurăm să fim masa de manevră a unora şi să susţinem că aşa e normal.
Acum îl înţeleg pe Cioran, dar îl înţeleg mai bine şi pe Preda.
Şi mă gândesc iar, cu groază, la copilul meu.
Cel puţin eu nu îmi doresc să ştiu că micuţul meu va fi singur, cu sufletul desculţ, prin jungla mileniului III !
https://curierulsatelor.ro/wp/2019/10/16/cu-sufletul-descult-prin-jungla-mileniului-iii-editorial/


More Stories
Porțile iadului de pe străzile Botoșaniului plombate cu AUR – video
Deputatul Pîclișan vrea ca românii să decidă soarta companiilor de stat – video
Festivalul Haiducilor, ediția XVII Durnești. Interviu Vasile Sasu, primar