Duminică, 24 mai, Organizația PMP Dorohoi s-a întâlnit pentru a discuta problemele cetății, ale cetățenilor din diversele categorii sociale dorohoiene. Nemulțumirea, dezamăgirea și lipsa unei perspective reale de dezvoltare au cimentat în mentalul colectiv neîncrederea în întreaga clasă politică locală. Dorohoienii reclamă un interes al politicienilor din 4 în 4 ani, ceea ce demască ipocrizia și lipsa unui real interes pentru problemele acestora. Partidul Mișcarea Populară a lansat recent platforma solutiata.ro, ceea ce se dorește a fi un răspuns la disperarea societății. Suntem conștienți că doar împreună putem găsi calea ieșirii din actuala criză.
Tineri sau experimentați, în organizația PMP Dorohoi s-a cristalizat un Consiliu Executiv Local, pentru prima dată în scurta istorie a organizației municipale. S-au dezbătut probleme organizatorice și programul de acțiuni și activități în vederea alegerilor din toamna acestui an. Suntem hotărâți să ascultăm, rând pe rând, fiecare categorie socială de la tinerii aflați în cautarea unui destin până la pensionari, de la simpli muncitori la profesori sau medici, de la funcționari la antreprenori locali. Pentru a ajunge la soluții de dezvoltare durabilă dorim să pornim prin a asculta și identifica problemele reale ale comunității. Alături de o echipă tânără și entuziastă intenționăm să ascultăm deopotrivă probleme și soluții. Totodată, invităm orice entuziast dorohoian alături de echipa PMP Dorohoi. Acum că PSD a anunțat alianța roșie cu ALDE și ProRomânia, inclusiv pentru alegerile locale, ceea ce clarifică interesele și posibilitățile, dorim să deschidem larg ușa parteneriatului cu cetățeanul, cu tineri și oameni capabili, harnici dar mai ales integri. Tuturor celor care nu mai regăsesc vreo urmă de speranță în actuala echipă aflată la conducerea Dorohoiului le transmitem călduros: Hai în PMP!
CEJ PMP Botoșani


Copiilor noştri li se pregăteşte, inconştient, o lume de joben ciuruit, din care niciodată nu iese iepuraşul. Doar panglicile politicilor sociale roase de moliile cu ştaif din ultimele decenii.
Suntem oropsiţi, suntem disperaţi, manipulaţi până acolo încât ne bucurăm să fim masa de manevră a unora şi să susţinem că aşa e normal.
Acum îl înţeleg pe Cioran, dar îl înţeleg mai bine şi pe Preda.
Şi mă gândesc iar, cu groază, la copilul meu.
Cel puţin eu nu îmi doresc să ştiu că micuţul meu va fi singur, cu sufletul desculţ, prin jungla mileniului III !
https://curierulsatelor.ro/wp/2019/10/16/cu-sufletul-descult-prin-jungla-mileniului-iii-editorial/


More Stories
Senatorul Cătălin Silegeanu va vota moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan
Consilier AUR Virgil Bordei: cât costă lacrimile unei mame din Dorohoi
AUR Botoșani: „Primarul apără locurile de muncă din cazinouri, dar uită de familiile distruse de dependență”