iunie 25, 2026

Lupii crizei mușcă din economie. Guvernul liberal refuză orice colaborare

Liderul PSD Botoșani, senatorul Doina Federovici nu a putut rămâne indiferentă la letargia și pandemia de prostie ce pare să fi lovit guvernul lui Orban, alias Sică Mandolină. Într-o postare pe rețelele de socializare, lideurl social democrat din Botoșani a pus câteva elemente într-o ecuație care, succint, redă pericolul ce paște România, în vreme ce trepădușii din guvern par să fie preocupați de cu totul altceva decât de administrarea țării. Redăm mai jos analiza senatorului PSD:

Petrică_și_lupul – povestea marelui plan PNL de relansare economică. Încă de la începutul stării de urgență, PNL tot anunță că va veni cu un mare plan de susținere și relansare a economiei. Nici până acum nu există un plan asumat oficial de Guvern. Nimeni nu se mai bazează pe el.
✍️ Până acum, totalul măsurilor aplicate efectiv de guvernul PNL nu însumează nici măcar 1% din PIB, în timp ce țările europene au alocat și până la 30% din PIB pentru sustinerea economiei și a populatiei – în Polonia măsurile de sprijin înseamnă 16% din PIB, în Ungaria 18-20%, în Bulgaria 11,7% din PIB.
✍️ „Lupii crizei” deja mușcă din economie. Cădere de 15%, 1 milion de locuri de muncă pierdute, 130.000 de firme nu vor mai redeschide după starea de alertă. Guvernul va da „medicamente” unui „pacient” deja mort. https://www.zf.ro/…/ghilotina-2-iunie-numarul-real-angajati…
✍️ 130.000 de firme își pun problema dacă-și vor relua activitatea de la 1 iunie când încetează șomajului tehnic și ce vor face cu angajații plătiți până acum de stat. https://framesmedia.ro/…/analiza-frames-risca-romania-o-at…/
✍️ Guvernul liberal a refuzat prostește orice colaborare și orice sprijin. Putea să preia foarte ușor și să aplice măsurile din programul PSD „Repornim România” anunțat public încă din 10 mai. Însă…. S-a întâmplat un mare #NIMIC