iunie 27, 2026

Covid pierde teren la Ibănești. Responsabilitatea aduce normalitatea mai aproape

În vreme ce o comună din județul Botoșani dă motive de insomnii unor instituții, la Ibănești, o altă comună din județul Botoșani, ziua revenirii la normalitate este tot mai aproape. Restricțiile impuse ultima dată pentru protejarea în fața ofensivei SarsCov au fost ridicate. ”Având în vedere revenirea la starea de incidență sub 3 la mia de locuitori, restricțiile aplicate în Hotărârea nr. 1/13.01.2021 pentru o perioadă de 14 zile sunt eliminate. Să nu uităm însă, Hotărârea Guvernului nr. 3/12.01.2021 privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României începând cu 13.01.2021 precum și măsurile care se aplică pe durata acesteia. Chiar dacă în comuna Ibănești rata de infectare a scăzut sub 3/1000 de locuitori, asta nu înseamnă că trebuie să fim iresponsabili și să uităm toate obligațiile și restricțiile din timpul perioadei stării de alertă. Sunt zile dificile pentru toată lumea. Trăim îngrijorați de ceea ce se întâmplă în jurul nostru, de aceea nu trebuie să încetăm să respectăm distanțarea, să evităm întâlnirile cu cei dragi și să îi protejăm pe cei apropiați nouă. Este interesul fiecărui ibăneștean să respecte regulile în totalitate pentru ca el, copilul sau părintele lui să nu ajungă în spital. Continuați să purtați mască, să vă dezinfectați, într-un cuvânt, continuați să aveți grijă de sănătatea dumneavoastră! Ne dorim cu toții să ne întoarcem cât se poate de repede la o viață normală, dar acest lucru este posibil doar dacă respectăm restricțiile și nu încetăm să fim responsabili. Sunt foarte bucuros că până acum majoritatea ibăneștenilor au înțeles corect situația și am speranța că înțeleg corect și mai departe. Haideți să transformăm anul 2021 într-unul al speranţei și revenirii la normalitate”, a transmis Romică Magopeț, primar al comunei Ibănești.