ALDE a anuntat clar ca nu accepta varianta de rectificare bugetara care prevede reducerea sumelor pentru domenii de importanta majora din structura statului, in primul randul transporturi, educatie, sanatate, investitii. In schimb, intr -un mod absolut nejustificat, se aloca din nou bugete marite la servicii, iar ALDE nu poate fi de accord cu aceasta propunere.
· ”Colegii noștrii din ALDE au cerut partenerilor de guvernare de la PSD sa discutam din nou , cu cifrele pe masa, aceste alocări. Ministrul de finante trebuie sa vina cu solutii pentru ca acele domenii strategice despre care am vorbit sa beneficieze de sume in plus. Astăzi ar trebui sa aiba loc aceasta discutie. Daca ministerul de finante nu identifica solutii pentru a rezolva aceste situatii sesizate si public de noi, nu putem accepta aceasta rectificare si trebuie sa lamurim situatia colaborarii cu PSD”, au susținut surse din ALDE.


Copiilor noştri li se pregăteşte, inconştient, o lume de joben ciuruit, din care niciodată nu iese iepuraşul. Doar panglicile politicilor sociale roase de moliile cu ştaif din ultimele decenii.
Suntem oropsiţi, suntem disperaţi, manipulaţi până acolo încât ne bucurăm să fim masa de manevră a unora şi să susţinem că aşa e normal.
Acum îl înţeleg pe Cioran, dar îl înţeleg mai bine şi pe Preda.
Şi mă gândesc iar, cu groază, la copilul meu.
Cel puţin eu nu îmi doresc să ştiu că micuţul meu va fi singur, cu sufletul desculţ, prin jungla mileniului III !
https://curierulsatelor.ro/wp/2019/10/16/cu-sufletul-descult-prin-jungla-mileniului-iii-editorial/


More Stories
Deputatul Pîclișan pune la zid PSD și ipocrizia politică – video
Senator Cătălin Silegeanu: țara care își lasă ogorul la mila Cerului
Simion anunță salvarea românilor din ghearele hienelor politice