iunie 24, 2026

Apelul noului președinte ALDE Botoșani: împreună putem fi o forță

După decizia conducerii centrale a ALDE de a numi un nou președinte la ALDE Botoșani, fostul parlamentar Roxana Anușca Țurcanu a trecut la treabă. Aceasta va avea în acest week end o întrevedere cu o parte a activului partidului și cu o serie de oameni noi la Dorohoi. Între timp, potrivit datelor furnizate ca fiind deocamdată sigure, a fost numit ca secretar coordonator primarul comunei Păltiniș, Costel Romanescu. Secretar adjunct va fi inginerul Gelu Matei. De asemenea, vicepreședinte al organizației, cu atribuții de gestionare a relației cu presa va fi Sorin Bradu. Ca ultimă noutate, se mai știe că Bogdan Dăscălescu va fi și el vicepreședinte pe partea de resurse umane. Acesta va avea ca principală sarcină promovarea membrilor pe criterii de experiență și calificare. Potrivit informațiilor remise redacției, noul președinte Roxana Anușca Țurcanu vrea să formeze o echipă puternică, ”cu toți cei care vor să muncească pentru a construi o forță la nivel de Botoșani”. În tot acest timp, fostul parlamentar Roxana Anușca Țurcanu, împreună cu cei care îi sunt alături sau se vor ralia proiectului nou, va face tot ce este omenește posibil pentru a contabiliza cât mai multe voturi pentru candidatul la prezidențiale Mircea Diaconu.