iunie 24, 2026

Un candidat a renunțat la alegeri și se retrage definitiv din politică. Vezi cine, unde și de ce

Unul dintre candidații pentru funcția de primar a renunțat la cursa electorală înainte de a începe. Candidatul Partidului Verde pentru comuna Mihai Eminescu a anunțat exclusiv redacția Curierul Regional de ce a luat această decizie, mai ales că renunță definitiv la politică. Vezi mai jos argumentația candidatului Ionuț Mertic și detaliile dezamăgirii lui. Astfel, Partidul Verde – o mică gogoașă politică la Botoșani ia apă vertiginos înainte de a se lansa la apă. Dincolo de explicațiile candidatului demisionar din politică, adevărul este mai… nuanțat. Dar vom reveni cu detalii, poate, undeva prin decembrie.

”Am întrebat tinerii, de ce nu merg la vot și am aflat că nu e vina lor. Tinerii nu vor să voteze pentru că nu i-a convins niciun partid sau candidat la alegerile de orice fel. Politicienii, in marea lor majoritate sunt imbătrâniți sau prea bătrâni in gândire, toți au un interes şi nimeni nu se găndeşte la continuitate sau la interesul oamenilor. Apoi, televiziunile, ziarele și radiourile, politizate in marea lor majoritate, încă bubuie de sondaje și statistici despre aceiaşi politicieni incapabili şi lipsiți de orice viziune. Preferințele lor sunt: fraude electorale, profitul şi burțile pline. De ce? De parcă le-ar păsa cu adevărat… Sunt egoişti, rasişti şi homofobi, sunt in contradictie totală cu Universul, cu viața, cu normalitatea, cu cultura vastă a României, cu istoria țării noastre. Toți aceştia, sunt departe de Evoluția Lumii. Prins în valul contemplativ, am mers prin câteva zone, să întreb oamenii ce scuză au și cum văd ei toată treaba asta cu politica. Am vrut să fac asta inainte să intru in politică şi să imi asum statutul de candidat. Politicienii nu vin cu mesaje și propuneri politice pentru tineri, iar generația care ar putea oferi continuitate şi schimbare, de ani buni, sunt preocupați să se adreseze către cei in vârstă, fără să atingă toată sfera tineretului. Practic, este un amalgam între lipsa culturii politice, lipsa pregătirii, dezinteres față de alegeri și, cel mai important, lipsa mesajelor și a interesului politicienilor pentru acest segment de vârstă, la care se adaugă incapacitatea candidaților de a atrage tinerii la vot. În fond, dezinteresul față de alegeri a existat la toate categoriile de vârstă, atât timp cât 60% din populația României a decis să-și vadă de treabă în ziua votului. Politicianul de azi, trebui să se axeze mai mult pe chestiuni ce țin de viața socială, decât de cele ce țin de partea economică. Nici nu știu foarte bine cum funcționează ,,sistemul in capetele lor luminate,, în toți acești ani, dar din câte înțeleg, tot timpul vor exista probleme în acest domeniu. Mă gândesc că dacă ar fi o platformă mult mai bine gândită pentru partea socială legată și de drepturile omului, ar fi un pas înainte pentru România. Inițiative Sincer, nu prea am văzut. Din câte știu, mereu s-a mințit, mereu s-au promis multe. Asta se intamplă şi in acest an la Botoşani, dar şi la Mihai Eminescu: combinații politice jalnice, aceeaşi ură si politicieni corupți, unii de-a dreptul primitivi, toți cu interese meschine care stabilesc viitorul administrativ pentru oameni. Deoarece nu doresc să fiu părtaş la dezastrul care urmează după votul din acest an, nu doresc să fiu crezut pe cuvânt pentru ce urmează, nu vreau să fiu părtaş sub nici o formă, aleg să mă retrag definitiv din ceea ce înseamnă politică, o politică necoaptă de o parte și de alta după cum spunea Mihai Eminescu, iar după cum personal am constatat, plină de incompetență. Vă stau la dispozitie cu ceea ce stiu să fac cel mai bine, domeniul în care sunt foarte pregătit: juridic, penal. Vă mulțumesc”, a transmis Ionuț Mertic.