iunie 25, 2026

Clienții Orange sunt predispuși atacului COVID. Centru Orange închis de virusul ucigaș

Se întâmplă acum. Magazinul Orange Shop din centrul vechi al municipiului Botoșani a fost închis. Toți clienții au fost redirecționați către alte magazine Orange printr-un afiș. Nimeni nu intră, nimeni nu iese. În interiorul centrului au fost văzuți luptătorii anti-Covid, în celebrele și înspăimântătoarele de acum combinezoane. Este clar că un angajat al magazinului a fost depistat ca fiind afectat de Covid19. Sunt de felicitat că au luat rapid măsuri de igienizare. Dar câteva întrebări tot rămân.

Cei care au avut contacte cu persoana în cauză, până astăzi, ce se întâmplă cu ei? Cât de predispuși sunt infectării cu Covid clienții Orange care trebuie să își achite facturile la magazinele Orange? Ce se întâmplă cu cei care nu vor să riște să devină victime ale virusului ucigaș în magazinele Orange? Mai ales dacă nu au posibilități de achitare prin bancă sau online a facturilor scadente? Între timp am solicitat punctul de vedere al șefei DSP Botoșani, care nu a fost înștiințată despre situația de la Orange. ”Probabil că este un angajat. Nu știu să vă spun. În primul rând, sunt date confidențiale în ceea ce privește persoana care ar fi pozitivă. Și dacă într-adevăr este pozitivă, este clar că toți colegii au intrat în carantină. Dar nu știu despre ce este vorba, nu mi-au adus la cunoștință colegii mei”, ne-a spus dr. Monica Adăscăliței de la DSP Botoșani. La Orange București nu am putut obține niciun punct de vedere. În schimb angajații altui magazin Orange din Botoșani ne-au confirmat că ucigașul Covid a lovit la Shopul din centru. Între timp, rămân în vigoare întrebările de mai sus.