iunie 26, 2026

Video-Hoți cu suzetă surprinși de ”ochiul magic”. Recompensă pe capul lor pusă de primar

Neaoșii hoți au fost surprinși de camerele video în noaptea de 27 spre 28 octombrie, anul acesta. Trei tineri, probabil ușor de identificat după mers, gesturi și haine, au spart magazinul soției primarului din Hănești, Botoșani. Mascați bine, cu nelipsitele hanorace cu glugă, cu fețele acoperite, inclusiv cu ceva care să le acopere gura, semănând a suzetă, hoții păreau că dau o spargere… de distracție. Au furat un bax de bere, 10 cartușe de țigări și bomboane. Distrugerile produse în magazin au fost și mai mari.

Pe filmări se vede cum hoții, iritați de alarma care s-a declanșat când au spart geamul, răstoarnă și distrug tot ce îi încurcă. Inclusiv casa de marcat. Ba chiar la un moment dat se poate observa cum unul dintre hoți a lovit o cameră video. Din nefericire pentru ei nu le-au observat pe celelalte care erau bine ascunse în magazin, precum și pe cele publice. Soțul patroanei, primarul Costel Matei, bănuiește de pe unde sunt hoții. Așteptând ca poliția să își facă treaba, primarul a pus recompensă pe capul hoților. Oricine poate da detalii îl poate contacta la Primăria Hănești. ”Mi-o luat vreo 10 cartușe de țigări, un bax de bere și niște sticle de Stalinkaya, de Săniuța, de… Dar mi-o distrus acolo, mi-o răsturnat vreo 10-15 cartoane de ouă, casa de marcat mi-o distrus-o, ferească Dumnezeu ce era acolo. Era prăpăd. Nu au găsit bani. Înăuntru am alarmă. Și aia când se declanșează te înnebunește înăuntru. Sunt tineri de circa 20 de ani. Din zona Săvenilor, de aici, Vlăsinești-Săveni-Știubeni. Poliția a luat niște probe de atunci, de o săptămână, dar știți… bate pasul pe loc. Dacă erau de la mine din comună eu rapid îi identificam. De asta am și zis să fac înregistrările publice, că poate îi identifică cetățenii”, ne-a spus Matei Costel, primarul comunei Hănești.