iunie 27, 2026

Briliantele liberale. Oamenii care pot da ora exactă în PNL

Împărțirea banilor de la Guvern, din decembrie recent, a arătat care sunt cei mai iubiți, sau apreciați, puternici, sau temuți oameni din PNL Botoșani. Fie că sunt de neclintit politic în comunele din care provin, fie că au în partid și în județ o notorietate ce nu poate fi demolată nici cu TNT, fie că au muncit ani de zile pentru a-și consolida pozițiile în partid. Cert este că acești oameni, greii partidului, pot oricând să decidă soarta organizației politice. Chiar dacă unora dintre ei nu prea le-a plăcut să se erijeze în lideri, voci, sau înainte mergători ai partidului. Dar valorile sumelor primite la împărțirea rămășițelor bugetare guvernamentale denotă ierarhia acestora în partid, simpatia, aprecierea, recunoașterea de care beneficiază.

Astfel, potrivit acestui raționament, cei mai tari liberali ai momentului, în Botoșani, sunt primarii Dan Oloeriu de la Flămânzi, Verginel Gireadă de la Mihai Eminescu și Cosmin Epuraș de la Stăuceni. Aceștia au primit la finalul anului 400.000 de ron, 350.000 ron și, respectiv, 300.000 ron. Sunt urmați îndeaproape, în ierarhie, de către primarii Lucian Borfotină de la Cristești, Florin Bulgaru de la Răchiți, Costel Romanescu de la Păltiniș și edilul de la Durnești. Cei patru cavaleri ai mesei rotunde liberale au primit câte 250.000 ron. De la masa recunoașterii politice nu puteau lipsi primarii Elena Vrajotis de la Călărași, Viorel Nichiteanu de la Rădăuți Prut, primii gospodari din Darabani, Ștefănești, Leorda, Nicșeni și Tudora. Acestora le-a intrat în vistieriile primăriilor câte 200.000 ron. Nu au fost uitați nici primarii Romică Magopeț de la Ibănești, sau reprezentanții comunelor Pomârla, Coțușca și Albești, care au primit câte 150.000 ron. Ceilalți primari au primit câte 100.000 ron, sau chiar mai puțin, în raport cu notorietatea lor sau, poate, cu toanele lui Costel Șoptică, liderul liberal de ale cărui recomandări s-a ținut cont la împărțirea sărăciei guvernamentale.