Singurul senator de Botoșani, preocupat constant de soarta tuturor botoșănenilor, Cristian Achiței, a transmis copiilor, părinților și cadrelor didactice un mesaj simplu, emoționant, cu degetul pe ”rănile ce ne dor pe toți”, așa cum s-au obișnuit de altfel botoșănenii.

”Mai mici sau mai mari, de la grădiniță și până în anii terminali ai liceelor, copiii noștri încep astăzi, cu speranță și emoție, un nou an școlar.Trăirile deosebite ale micuților care trec pentru prima dată pragul grădiniței sau al școlii, buchetele de flori oferite timid, doamnelor educatoare sau învățătoare, lacrimile furișate discret în colțul ochilor mămicilor care îi însoțesc, bucuria de a putea începe școala în condiții normale, cu elevii în bănci, grija dascălilor de a le transmite din primul moment încredere celor mici, toate acestea și multe alte stări unice îmbracă ziua de astăzi într-o aură deosebită de emoție și optimism.Îmi doresc ca noul an școlar să poată decurge în cele mai bune condiții, în ciuda pandemiei care încă refuză să ne lase în pace!Îmi doresc ca toți copiii botoșănenilor să se poată bucura de tot ceea ce înseamnă școala derulată normal, cu prezență fizică, alături de colegi și de dascăli!Îmi doresc ca rezultatele celor mici obținute în noul an școlar să îi facă mulțumiți atât pe ei, cât și pe cei care le poartă de grijă!Mult succes tuturor!”, a subliniat senatorul Cristian Achiței.

Copiilor noştri li se pregăteşte, inconştient, o lume de joben ciuruit, din care niciodată nu iese iepuraşul. Doar panglicile politicilor sociale roase de moliile cu ştaif din ultimele decenii.
Suntem oropsiţi, suntem disperaţi, manipulaţi până acolo încât ne bucurăm să fim masa de manevră a unora şi să susţinem că aşa e normal.
Acum îl înţeleg pe Cioran, dar îl înţeleg mai bine şi pe Preda.
Şi mă gândesc iar, cu groază, la copilul meu.
Cel puţin eu nu îmi doresc să ştiu că micuţul meu va fi singur, cu sufletul desculţ, prin jungla mileniului III !
https://curierulsatelor.ro/wp/2019/10/16/cu-sufletul-descult-prin-jungla-mileniului-iii-editorial/


More Stories
PSD trădat la Botoșani. Viclenia unui deputat
Micul Bolojan de Botoșani și delirul din morgele speranțelor
Interzis minorilor în cluburi după ora 22.00