iunie 25, 2026

Doctorița Bucur și senatorul Cosma despre România reală: ”mulți dintre ei nu au văzut un medic în carne și oase”

Caravana AUR pentru sănătate, ajunsă zilele acestea la Gorbănești, Botoșani, a scos la iveală un alt fenomen trist al României. Medicii care au venit voluntari în caravană, pentru a oferi consultații gratuite botoșănenilor, au rămas uimiți că mulți dintre cei consultați nu au apelat niciodată la serviciile medicilor pentru diverse consultații și nu știau dacă și ce boli au. Pentru că totul este mercantil în România și prea mulți oameni nu își permit să fie consultați.

Într-un dialog al senatorului AUR Dorinel Cosma cu unul dintre acești medici am înțeles că sistemul sanitar și legislația din România sunt departe de a crea condițiile unui acces facil la serviciile medicale. Vezi în materialul video de mai jos ce spune doctorița Roxana Bucur de la Spitalul Județean Mavromati, pentru Curierul Regional.

”Am depistat multiple probleme de sănătate la pacienții care nu s-au prezentat la medic. Mulți dintre ei nu au văzut un medic în carne și oase și au venit pentru prima dată la o investigație. De ecografie nici nu mai discutăm. Nu au auzit, nu au văzut așa ceva… Și am depistat calculi biliari, infecții urinare, infecții renale, gastrite, probleme cu ficatul…”, a explicat doamna doctor. Vezi în materialul video de mai jos ce a mai spus doctorița dar și senatorul Cosma.