Toți, într-un glas, într-o mișcare de reiterare a evenimentului memorabil de la 1918, cu edilul lor drag și unic Constantin Cocoreanu, tudorenii vor sărbători într-un mod unic Ziua Națională a României.

”Suntem o mare familie, suntem români și nu vom înceta vreodată să ne onorăm istoria și predecesorii”, susține primarul Constantin Cocoreanu, cel a cărui voință și stăruință în dezvoltarea Tudorei a răsunat demult peste hotarele județului. Și tudorenii, cu mic , cu mare, juni și seniori, îi vor fi alături. Marcarea Unirii de la 1918 se va face în ziua de 30 noiembrie, la Căminul Cultural. Astfel, anul acesta, vor fi prima comunitate locală din județul Botoșani din mijlocul căreia, din glasurile unificate ale generației tinere cu cea trecută prin multe vremuri se va auzi ”sus cu țara”. În acest moment, copiii, cu primarul în mijlocul lor, se află în studioul de înregistrări unde pregătesc momente unice pentru tudoreni și vizitatorii lor. Vezi mai jos, în al doilea material video, ce spune edilul și tinerii tudoreni.
Începând cu ora 16.00, în aceeași locație, evenimentele unice, specifice tudorenilor care fac front comun în voință, putință și gândire cu primarul lor. Va avea loc prima expoziție personală a artistului tudorean Gabriel Asoltanei. Vorba cuiva: vrednici și destoinici! Sau mai simplu: tudoreni.

Copiilor noştri li se pregăteşte, inconştient, o lume de joben ciuruit, din care niciodată nu iese iepuraşul. Doar panglicile politicilor sociale roase de moliile cu ştaif din ultimele decenii.
Suntem oropsiţi, suntem disperaţi, manipulaţi până acolo încât ne bucurăm să fim masa de manevră a unora şi să susţinem că aşa e normal.
Acum îl înţeleg pe Cioran, dar îl înţeleg mai bine şi pe Preda.
Şi mă gândesc iar, cu groază, la copilul meu.
Cel puţin eu nu îmi doresc să ştiu că micuţul meu va fi singur, cu sufletul desculţ, prin jungla mileniului III !
https://curierulsatelor.ro/wp/2019/10/16/cu-sufletul-descult-prin-jungla-mileniului-iii-editorial/


More Stories
Micul Bolojan de Botoșani și delirul din morgele speranțelor
Deputatul Pîclișan pune la zid PSD și ipocrizia politică – video
La Trușești se termină cu praful la micul dejun, la prânz și la cină