Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani va desfășura astăzi, începând cu ora 11:00, un amplu exercițiu cu forțe și mijloace în teren, în localitatea Roma, la sediul societății Doly-Com Distribuție SRL și în zonele adiacente.
Exercițiul are la bază un scenariu complex, care presupune producerea unei explozii urmate de incendiu la centrala termică a fabrici de procesare a cărnii, soldată cu mai multe victime.

De asemenea, intervenția va simula gestionarea unui accident chimic, generat de avarierea unei conducte și degajarea unui nor toxic de amoniac, cu potențial impact asupra angajaților și populației din zonă.
Scopul acestei acțiuni este verificarea capacității de răspuns a echipajelor de intervenție, precum și consolidarea cooperării între instituțiile implicate în gestionarea situațiilor de urgență.
Pe această cale, informăm cetățenii că activitățile desfășurate fac parte dintr-un exercițiu planificat, iar siguranța populației nu este pusă în pericol.
Totodată, adresăm rugămintea să nu intre în panică și să respecte indicațiile autorităților.

Copiilor noştri li se pregăteşte, inconştient, o lume de joben ciuruit, din care niciodată nu iese iepuraşul. Doar panglicile politicilor sociale roase de moliile cu ştaif din ultimele decenii.
Suntem oropsiţi, suntem disperaţi, manipulaţi până acolo încât ne bucurăm să fim masa de manevră a unora şi să susţinem că aşa e normal.
Acum îl înţeleg pe Cioran, dar îl înţeleg mai bine şi pe Preda.
Şi mă gândesc iar, cu groază, la copilul meu.
Cel puţin eu nu îmi doresc să ştiu că micuţul meu va fi singur, cu sufletul desculţ, prin jungla mileniului III !
https://curierulsatelor.ro/wp/2019/10/16/cu-sufletul-descult-prin-jungla-mileniului-iii-editorial/


More Stories
Treceri de pietoni „iluminate” cu laser la Botoșani
La cererea primarului, la Săveni se aprobă vineri funcționarea sălilor de jocuri de noroc
Artistul suferinței are nevoie de o casă. Dar din dar se face Rai, în curând