iunie 24, 2026

Politician celebru ales vicepreședinte în PUSL

Politician celebru ales vicepreședinte în PUSL. Unul dintre cei mai cunoscuți și controversați politicieni din Suceava, deputatul Alexandru Băișanu a fost ales vicepreședinte al Biroului Executiv al Partidului Umanist Social Liberal (PUSL), la congresul de săptămâna trecută.

Până în 2012 a cochetat cu ApR, PUR și PC, iar ulterior, printre călătoriile spre și în celelalte partide, a flirtat și cu Forța Națională sau Partidul Republican. A fost ales deputat în 2012 din partea USL Suceava. Până în 2016 a reprezentat PNL. Din februarie 2016 până în februarie 2020 a fost la ALDE, apoi a migrat la PUSL până în 2024. În urmă cu doi ani a candidat din partea Partidului S.O.S. România, dar și0a dat demisia din partid în prima zi de activitate parlamentară.

Alexandru Băișanu a deținut, pentru anumite perioade și funcțiile de subprefect și prefect al județului Suceava, precum și de vicepreședinte al Consiliului Județean Suceava.

Cei care au primit girul umaniștilor social liberali la congres sunt:

– Codruț Sereș, Secretar General

– Lorena Iordache, președinte Forum Umanist

– Maria Grapini, președinte Birou Permanent Național

– Grațiela Gavrilescu, președinte Birou Executiv

– Daniel Ionașcu, vicepreședinte Birou Executiv

– Alexandru Băișanu, vicepreședinte Birou Executiv

– Liviu Negoiță, vicepreședinte Birou Executiv

– Daniel Popa, vicepreședinte Birou Permanent Național

– Vlad Popescu Piedone, vicepreședinte Birou Permanent Național

– Iulian Cârlogea, vicepreședinte Birou Permanent Național

– Lavinia Șandru, președinte Birou Central Strategie și Comunicare

– Bogdan Ciucă, președinte Forum Departamente Profesionale

– Traian Covaciu, președinte Federația Organizațiilor din Diaspora.

Toți cei prezenți au votat, în unanimitate pentru constituirea Alianței Binelui Comun, o mișcare națională pentru a lupta împotriva abuzurilor și a promova adevăratele valori, cu demnitate, onoare și curaj.