iunie 28, 2026

Un primar și-a pus salariul la bătaie ca să ajute nevoiași în criză. Vezi cine și unde

Totul s-a întâmplat ieri în comuna Curtești, județul Botoșani. Primarul Maricel Anton și-a pus salariul alături de sponsorizările primite pentru a cumpăra alimente necesare bătrânilor sau familiilor nevoiașe, ori bolnavilor din comună, în această perioadă de restricții. Ieri, 70 de familii au primit vizita primarului și a echipei lui din Primăria Curtești care s-au oprit cu camionul de alimente la poarta fiecărui cetățean care avea nevoie de sprijin. Inițiativa continuă și astăzi, în celelalte sate ale comunei. Primarul a vrut să fie discret, dar a văzut și Curierul Regional. Și am explicat că discreția e bună, dar și mai bine este să afle și alții că se poate. Spre exemplu primarilor care stau baricadați în spatele propriilor interese privind cu indiferență necazurile celor care i-au ales. ”Am cumpărat alimentele din sponsorizări, din partea unor firme și am pus și eu din salarul meu. Am organizat această acțiune împreună cu viceprimarul și cu colegii din primărie… când vrei să faci o treabă așa o faci”, a spus Maricel Anton, primarul comunei Curtești.