Având în vedere că suntem în Săptămâna Mare, premergătoare Sfintelor Sărbători de Paști, ne-am dori ca toți locuitorii județului Botoșani să treacă mai ușor peste aceste sărbători pascale, prin sprijinul acordat de autoritățile județene și locale.
De aceea, solicităm public conducerii Consiliului Județean Botoșani și tuturor consilierilor județeni să convoace de îndată o ședință la CJ pentru alocarea fondurilor cu destinație specială, tuturor primăriilor din județ, pentru achiziționarea materialor de prevenție, împotriva Covid-19, care să fie distribuite gratuit botoșănenilor cât și pentru distribuirea unor pachete cu produse alimentare de bază, pentru persoanele nevoiașe din județul Botoșani.
Să nu uităm că este Săptămâna Patimilor și ar trebui să fim mai buni, să ne gândim și la semenii noștri care, poate nu au ce pune pe masă în ziua de Paști, în condițiile în care multe persoane nu mai au unde să muncească acum pentru a-și întreține familiile.
”Șefii județului Botoșani care tot timpul și-au încasat salariile din taxele și impozitele cetățenilor să facă acest lucru pentru ei, mai ales că botoșănenii merită acest lucru, întrucât Direcția Județeană de Finanțe Botoșani în ceea ce privește colectarea taxelor și impozitelor, mereu s-a aflat în primele cinci județene din România, asta denotă foarte clar că cetățenii din județul Botoșani sunt oameni responsabili, sunt buni platnici, sunt oameni care respectă legislația, așadar și autoritățile județene ar trebuie să fie alături de botoșăneni în aceste momente”, a declarat Florin Țurcanu, vicepreșendintele ALDE Botoșani
Din punct de vedere legal, există această posibilitate pentru că ne aflăm într-o situație în care legislația permite achizițioarea directă și dacă se dorește cu adevărat, se poate convoca o ședintă de îndată pentru aclocarea fondurilor necesare primăriilor din județ.
Ulterior, unitățile administrativ-teritoriale se pot ocupa într-un ritm alert, pentru binele comunității lor, făcând toate achizițiile în regim de urgență pentru a avea timp până de Paști să distribuie gratuit tuturor botoșănenilor materiale de prevenție și produse alimentare necesare pentru sărbătorile pascale, acelor persoane care au nevoie de un sprijin în aceste momente atât de grele.
Biroul de presă,
ALDE Botoșani

Copiilor noştri li se pregăteşte, inconştient, o lume de joben ciuruit, din care niciodată nu iese iepuraşul. Doar panglicile politicilor sociale roase de moliile cu ştaif din ultimele decenii.
Suntem oropsiţi, suntem disperaţi, manipulaţi până acolo încât ne bucurăm să fim masa de manevră a unora şi să susţinem că aşa e normal.
Acum îl înţeleg pe Cioran, dar îl înţeleg mai bine şi pe Preda.
Şi mă gândesc iar, cu groază, la copilul meu.
Cel puţin eu nu îmi doresc să ştiu că micuţul meu va fi singur, cu sufletul desculţ, prin jungla mileniului III !
https://curierulsatelor.ro/wp/2019/10/16/cu-sufletul-descult-prin-jungla-mileniului-iii-editorial/


More Stories
Statul a scos 7,5 miliarde de lei din rezervoarele românilor în mai puțin de 4 luni – spune senatorul Silegeanu
Cătălin Silegeanu cere registru național pentru locuințele finanțate din bugetul de stat
Cătălin Silegeanu: Dacă AUR era un pericol pentru democrație, nu ni s-ar fi cerut votul