Strada Vâlcele, asemenea nenumăratelor străzi periferice ale municipiului, nu a prezentat vreun interes pentru actuala administrație locală. Până de curând, drumul era impracticabil, dar pentru că suntem înainte de alegeri, primăria a asfaltat intrarea și ieșirea din cartier, înscriind această stradă pe lista celor reabilitate. În încercarea de a influența decizia electoratului și de a-și mai bifa o realizare, municipalitatea nu s-a gândit la copiii și locuitorii din zonă și nici la cei din cartierului ANL Cișmea, cărora le-ar fi diminuat traseul spre școală și către centrul municipiului cu 6 km, dacă ar fi efectuat lucrări reale de refacere a infrastructurii stradale.
Oamenii din zonă se simt marginalizați și au sentimentul că au fost uitați de autorități. Sunt cetățeni cu drepturi depline ai acestui municipiu, plătitori de taxe și impozite locale și nu dispun de rețea de canalizare pentru apa menajeră, gaz și iluminat public.
Suntem în anul 2020, domnule primar! Oare când vor ajunge locuitorii de pe strada Vâlcele să se bucure de avantajele dezvoltării pe care pretindeți că ați adus-o acestui municipiu?
Biroul de presă,
ALDE Botoșani
https://youtu.be/emjYcRH3IBQ
Copiilor noştri li se pregăteşte, inconştient, o lume de joben ciuruit, din care niciodată nu iese iepuraşul. Doar panglicile politicilor sociale roase de moliile cu ştaif din ultimele decenii.
Suntem oropsiţi, suntem disperaţi, manipulaţi până acolo încât ne bucurăm să fim masa de manevră a unora şi să susţinem că aşa e normal.
Acum îl înţeleg pe Cioran, dar îl înţeleg mai bine şi pe Preda.
Şi mă gândesc iar, cu groază, la copilul meu.
Cel puţin eu nu îmi doresc să ştiu că micuţul meu va fi singur, cu sufletul desculţ, prin jungla mileniului III !
https://curierulsatelor.ro/wp/2019/10/16/cu-sufletul-descult-prin-jungla-mileniului-iii-editorial/


More Stories
Senatorul Cătălin Silegeanu: „Eu nu trădez românii! Nu am votat Guvernul Veștea”
România pierde încă 460 de milioane de euro din PNRR – a aflat senatorul Silegeanu
Cătălin Silegeanu cere audieri în Parlament după amenzile record în dosarul ROBOR