iunie 27, 2026

Senatorul Achiței insistă în Parlament ca drumul Botoșani-Ștefănești să se facă gospodărește

Modernizarea drumului Botoșani – Ștefănești se apropie de final. Cu toate acestea, taman la mijlocul traseului, o porțiune de circa 2,5 km va rămâne nemodernizată din cauza unui litigiu mai vechi. În acest sens, senatorul Cristian Achiței insistă prin pârghiile parlamentare de care dispune ca și acest segment de drum să fie modernizat. Vezi mai jos expunerea senatorului și intervenția din Parlament.

În interpelarea sa, adresată Ministerului Transporturilor, senatorul Cristian Achiței explică:

”Lucrările de modernizare a Drumului Național DN 29D Botoșani-Ștefănești se apropie de final. Vom dispune în curând de un drum nou, pe care se va putea circula în condiții foarte bune, făcându-se astfel legătura între municipiul reședință de județ și Republica Moldova, prin vama de la Stânca-Costești. În aceste condiții este inacceptabil ca un tronson relativ scurt, de 2,5 km, între km 18+500 – km 21+000, să rămână nemodernizat, aproximativ la mijlocul unui întreg drum național care va arăta impecabil. Este vorba de acel segment de drum care a fost construit în urmă cu mai mult de 10 ani și ulterior s-a degradat. Cei 2,5 km nu au putut fi cuprinși în proiectul de modernizare a întregului DN 29D, care acum se apropie de final, din cauză că, la data respectivă, exista un litigiu pe rol între CNAIR și constructor cu privire tocmai la acel tronson.

Este motivul pentru care, după finalizarea în justiție a litigiului, am reușit să finalizăm expertiza tehnică a celor 2,5 km, în anul 2021. Ulterior, pentru a urmări progresul acestei investiții, i-am adresat, de la tribuna Parlamentului, o serie de interpelări ministrului Transporturilor, ultima dintre ele chiar săptămâna trecută. Sunt optimist în privința reușitei demersurilor pe care le fac în calitate de reprezentant al botoșănenilor în Parlamentul României, astfel încât în cel mai scurt timp problema să poată fi rezolvată, iar cei 2,5 km de drum să fie la rândul lor modernizați. Am adresat această ultimă interpelare a ministrului Transporturilor pe tema tronsonului de 2,5 km miercuri, în ultima ședință de întrebări și interpelări din sesiunea parlamentară recent încheiată”.