iunie 25, 2026

Cătălin Silegeanu: Dacă AUR era un pericol pentru democrație, nu ni s-ar fi cerut votul

Senatorul Cătălin Silegeanu consideră că solicitarea voturilor AUR pentru formarea Guvernului Veștea dezvăluie ipocrizia celor care au descris partidul, ani la rând, ca „extremist”, „antieuropean” sau „legionar”.

„Iată că, după ani de discriminare, discreditare și disprețuire a partidului AUR, împăratul este gol în piața publică și adevărul a fost demonstrat tocmai de cei care s-au chinuit să-l nege. Nu am fost niciodată un partid extremist, legionar, xenofob, izolaționist, antieuropean și câte și mai câte fantasme au construit cei care s-au temut de un singur lucru: ca nu cumva majoritatea populară să le clatine sistemul corupt!”, a afirmat Cătălin Silegeanu, într-o declarație politică susținută miercuri în plenul Senatului.

Potrivit acestuia, apelul la voturile AUR contrazice acuzațiile despre pericolul pe care formațiunea l-ar fi reprezentat pentru stat.

„Dacă AUR ar fi fost vreodată un pericol la adresa democrației și securității naționale, așa cum s-au tânguit unii prin presa finanțată de camarazi, noi nu am fi existat astăzi în Parlament, eu nu aș fi vorbit vreodată la tribună și voi nu ne-ați fi cerut vreodată votul! Asta pentru că am fi fost deja trași pe dreapta de servicii, declarați în afara legii, dizolvați sau chiar aruncați pe capete după gratii. După cum vedeți, suntem bine, coerenți și demni în fața românilor!”, a tranșat senatorul botoșănean.

El l-a criticat și pe președintele Nicușor Dan, care nu pare să înțeleagă gravitatea crizei.

„Președintele Nicușor Dan s-a blocat pe postul «prooccidental» și emite mesaje de-a dreptul ridicole, după ce a încercat să pună în fruntea țării un guvern de trădători. Ar trebui să schimbe canalul și să se minuneze de grozăvia în care ne-a aruncat. Se pare că matematica, marea lui iubire, i-a venit într-un final de hac. Așteptăm ca Dumnezeu să-i dea gândul cel bun și să-și dea seama că banii noștri sunt pe mâna unui guvern expirat și că economia noastră e în moarte clinică!”, a încheiat Cătălin Silegeanu.