Toți parlamentarii PSD din Botoșani se delimitează categoric de propunerea ca Maternitatea din Botoșani să fie transformată în spital COVID în cazul în care s-ar înregistra o explozie a cazurilor confirmate. Parlamentarii PSD solicită retragerea acestei propuneri și indicarea unor alte locații pentru amenajarea paturilor de spitalizare pentru pacienții cu test pozitiv de coronavirus, care necesită internarea. „Înțelegem pe deplin situația excepțională în care ne aflăm și nevoia stringentă de a ne pregăti în vederea unei posibile creșteri a numărului de cazuri de infecții confirmate. Dar în același timp trebuie să ne gândim și la copii! Nu putem amâna nașterile până va trece această pandemie! E absolut necesar ca Maternitatea din Botoșani să continue să funcționeze ca maternitate! Ministerul Sănătății trebuie și poate să găsească alte soluții, la fel cum am văzut că s-au găsit în alte state!”, a declarat președintele PSD Botoșani, senatorul Doina Federovici.


Copiilor noştri li se pregăteşte, inconştient, o lume de joben ciuruit, din care niciodată nu iese iepuraşul. Doar panglicile politicilor sociale roase de moliile cu ştaif din ultimele decenii.
Suntem oropsiţi, suntem disperaţi, manipulaţi până acolo încât ne bucurăm să fim masa de manevră a unora şi să susţinem că aşa e normal.
Acum îl înţeleg pe Cioran, dar îl înţeleg mai bine şi pe Preda.
Şi mă gândesc iar, cu groază, la copilul meu.
Cel puţin eu nu îmi doresc să ştiu că micuţul meu va fi singur, cu sufletul desculţ, prin jungla mileniului III !
https://curierulsatelor.ro/wp/2019/10/16/cu-sufletul-descult-prin-jungla-mileniului-iii-editorial/


More Stories
Consilier AUR Virgil Bordei: cât costă lacrimile unei mame din Dorohoi
AUR Botoșani: „Primarul apără locurile de muncă din cazinouri, dar uită de familiile distruse de dependență”
Guvernul acordă ajutoare care nu ajung nici la 100 de lei pe lună pentru copii și pensionari